راهبردنگاری ارتباطات سازمانی یک فرآیند مهم در مدیریت سازمان است که به طراحی و اجرای راهبردهای ارتباطی در یک سازمان می‌پردازد. این فرآیند درخصوص مدیریت ارتباطات داخلی و خارجی سازمان استفاده می‌شود تا اطمینان حاصل گردد که پیام‌ها و ارتباطات سازمانی منطبق با اهداف و ارزش‌های سازمان می‌باشد.

در همین خصوص لایه‌ی مدیریتی و سیاستگذاری سازمان به منظور دستیابی به این هدف، اجرای مولفه‌های راهبردی را در دستور کار خود خواهد داشت که از میان آن‌ها می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 

“Government Relations” به معنای روابط دولتی یا ارتباطات با دولت است. این عبارت به فعالیت‌ها و استراتژی‌هایی اشاره دارد که سازمان‌ها، شرکت‌ها، گروه‌های صنعتی و سایر اشخاص حقوقی یا حقیقی برای برقراری ارتباط با نهادهای دولتی و حاکمیتی انجام می‌دهند. این ارتباطات ممکن است به منظور تعامل با دولت یا حاکمیت در خصوص تأمین منابع مالی، تنظیمات و قوانین، سیاست‌ها و خط‌مشی‌ها و دیگر مسائلی که تأثیری بر کسب‌وکار یا اهداف سازمانی دارند، صورت گیرد.

“Government Relations” در حوزه‌های گوناگونی به کمک سازمان می‌آید که می‌توان به موارد ذیل اشاره نمود:

سازمان‌ها هر یک به فراخور حوزه موضوعات کارکردی که دارند، دارای دسته بندی های مخاطبین گوناگونی می‌باشند. یکی از اصلی‌ترین مخاطبانی که در اکثر سازمان‌ها به نوعی مشترک می‌باشند، سازمان‌های بالادستی، دولت و حاکمیت می‌باشد که جنس ارتباط گیری با آنان متفاوت و هر یک دارای الزامات مختص به خود می‌باشد.

GR دقیقا حوزه‌ای می‌باشد که به کمک سازمان‌ها برای برقراری ارتباط دو طرفه‌ی مطلوب با مخاطب هدف گذاری شده آمده است. GR با راهبردنگاری و بررسی نقاط کلیدی تاثیرگذاری و همچنین چگونگی عملیات در حوزه‌ی مربوطه، شکاف میان سازمان و حاکمیت را پوشش داده و به برقراری رابطه‌ی مطلوب میان آنان کمک می‌نماید.

سازمان‌های ایرانی از جمله سازمان‌های دولتی و خصوصی در این برهه‌ی زمانی هر یک نیاز شدیدی به راهبردنگاری ارتباطاتی علی الخصوص با هدف قرار دادن مخاطب بیرونی دارند. بدیهی است که در صورت انجام این مهم بخش اعظم مشکلات سازمان حل شده و فهم مشترک از مسائل و چالش‌های موجود میان سازمان و حاکمیت ایجاد خواهد شد.

 

علی درویشی

آبان 1402

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *